ARAPÇA HABERLER
Kavramlar sözlüğü
REKLAM

Reklamlarınız yayınlanır. İlk 6 ay ücretsiz...

muftununsitesi@hotmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.84775.8712
Euro6.55036.5766
Saat
Üyelik Girişi

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi ve Muslim World Leagua tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen 'Uluslararası Kur'an Sünnet ve Modern Bilimler Sempozyumu' İstanbul'da başladı.

Grand Cevahir Otel'de gerçekleştirilen toplantıya, Devlet Bakanı Faruk Çelik ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile İslam ülkelerinden gelen çok sayıda bilim adamı katılıyor. Açılışta konuşan Bakan Çelik, İslam dini ve Kur'an-ı Kerim'in ilme çok büyük değer verdiğini söyleyerek, Kur'an'ın, bilenlerle bilmeyenlerin hiçbir şekilde eşit tutulamayacağını ve Allah'tan hakkıyla ancak alimlerin korkacağını bildirdiğini ifade etti. Akıl ve gönül sahibi varlıklara bir hitap olan Kur'an-ı Kerim'in Yaratıcı'nın varlığını, birliğini, eşsiz kudretini, akılları ve gönülleri tatmin edici delillerle sunduğunu belirten Çelik, "Bu delilleri sunarken muhataplarından kainatta Yaratıcı'nın kudret ve azametine delalet eden ayetleri araştırmalarını, gördükleri derslerden ibret almalarını istemektedir." dedi.

Faruk Çelik, İslam'ın tebliğcisi olan Hz. Peygamber'in cehaletten Allah'a sığındığına, ilmin Çin'de bile olsa alınmasını tavsiye ettiğine, ilmin, kadın-erkek her Müslüman'a farz olduğunu bildirdiğine dikkat çekti. Müslümanların, ilmin her alanında öncü ve çığır açıcı başarılara da imza attığını vurgulayan Devlet Bakanı, "Müslümanlar tarih boyunca dinlerinin iki temel kaynağındaki bu emir ve tavsiyeler doğrultusunda hareket ederek, insanlığa eşsiz bir medeniyet armağan etmişlerdir." diye konuştu.

Müslümanların, Allah'ın sözlü hitabı olan Kur'an-ı Kerim'i anlamaya çalıştıklarını dile getiren Bakan Çelik, şöyle devam etti: "Bu bağlamda, Müslümanların zihninde, başka medeniyetlerde olduğu gibi, bilim ve dinin birbiriyle çatışan ve uzlaşmaları mümkün olmayan iki ayrı faaliyet alanı olduğu şeklindeki bir kabule rastlanmaz. Aksine, kainattaki yaratılışın ihtişamını yansıtan ayetleri araştırmanın Kur'an-ı Kerim ayetlerini incelemek kadar takdire şayan olduğu belirtilir. Kur'an-ı Kerim son mesajdır."

Mısır, Pakistan, Senegal, Moritanya, Rusya, Endonezya, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt'in ardından İstanbul'da yapılan sempozyuma katılan akademisyenler, tıp-biyoloji, yer-deniz, astronomi-uzay ve insan bilimleri ile dini hikmetler başlıkları altında araştırmalarını paylaşacak. Gerek Kur'an, gerekse Hz. Muhammed'in (sas) sünnetinden bilime yansıyan izler masaya yatırılacak. Sempozyum yarın sona erecek

 

zaman

Yorum Yaz - Arşiv   
1680 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
2017 İlçe Müftüsü ATAMALARI
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°