ARAPÇA HABERLER
Kavramlar sözlüğü
REKLAM

Reklamlarınız yayınlanır. İlk 6 ay ücretsiz...

muftununsitesi@hotmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.06146.0857
Euro6.78166.8088
Saat
Üyelik Girişi
MÜFTÜ'NÜN GÜNLÜĞÜNDEN -2

 Asıl niyetleri CAMİ değil,YURT YAPMAK imiş ! 

İlçede bulunan ve yapımına bir türlü başlanamayan  Camii Derneğinin ilk hedefi kubbeli bir Cami ve alt katlarına Lojman , Kur’an Kursu , Müftülük ve benzeri dini tesisler… inşa etmekti.

Ama maddi imkansızlıklar sebebi ile yapımına bir türlü başlanamamış.Bunu fırsat bilen fırsatcılar Camii derneği yönetimine  ‘Biz size Cami yaparız..’ diye sözler vererek Camii yaptırma ve yaşatma Derneği yönetimine girdiler.Bir süre sonra Dernek yönetiminde etkili hale geldiler.

Önce Dernek tüzüğü yurt açmaya ‘Her türlü yurt yapabilir ve açarak, işletebilir’ ibaresini koyarak gerçek niyetlerini ortaya koydular.Gerçek niyetleri Yurt yapmak ve düşüncelerine göre işletmekti. Ama bir sıkıntı vardı bunu nasıl yapacaklardı,nasıl söyleyeceklerdi halka ,cemaate ve Müftülüğe..Kanun Müftülüğe yetki vermişti.Müftülük onayı alınmadan Cami yapılamıyordu.

Bunların işi daha zordu .Cami değil yurt yapmak niyetinde idiler.Üzerine küçük bir mescid düşünüyorlardı.Cami kubbeli olmalıydı ama işlerine gelmiyordu.İlçe Müftüsüne bunu nasıl kabullendireceklerdi.

Bir taslak proje çizip Müftülüğe gönderdiler, bakıldı, incelendi. Camii projesi olmadığı  yurt projesi olduğu Din görevlilerince de tespit ve tasdik edildi.Ama yurt yapma niyet ve kararlılıkları devam etti.ilçe Müftüsünü sıkıştırıp karalamak ve bu projeyi tasdik ve kabul ettirmek istiyorlardı.toplantılar ,görüşmeler yapıldı..Ama bir sonuç alamadılar.

ilçe Müftüsü;’Cami altına Yurt yapımının uygun olmayacağını zira İmarda söz konusu yerin Dini Tesis olarak gözüktüğünü belirtiyor.Müftülüğün bir sitesinin bile olmadığınısöyleyerek,Lojman ve Kur’an Kursu v b. dini tesis yapılması gerektiği kanaatını açıklıyordu.Ama ikna edemedi. Kararlıydılar.Ne yapıp edecekler buraya ,Camii yerine iki katlı yurt ve üzerine küçük minaresiz ve kubbesiz küçük bir mescid inşa edeceklerdi.Bu arsayı böylece değerlendirmeli ve kapmalıydılar.Başka Camilerde böyle olmuştu.Örnekleri mevcuttu...

 Belediyeyi de ikna edebilecekler mi? Planı onaylatabilecekler mi?

Belediye böyle bir oyuna gelecek mi?

 Dini tesis alanına  Belediye; ‘yurt yapmaya’ izin verecek mi?

bekliyoruz..........                    gerçek bir Hikaye

                                               devam edecek                                                                                       kÜBRA

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
86 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
2017 İlçe Müftüsü ATAMALARI
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 15° 7°